Zamana direnen konsept

Klasik otomobil tutkunları için açık artırmaların önemi her zaman büyük olmuştur. Klasikler arasında kendisine has tarzıyla dikkat çeken özel bir Plymouth, şimdiden ilgi odağı olmuş durumda.

1950’li yıllarda Amerikan otomobil üreticileri, özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında konsept araçlar üretmeye girişti. O dönemin şartlarına göre  sınırları zorlayan çok sayıda konsept ortaya çıkarken, arada seri üretime ilham olabilecek konseptler de dikkatlerden kaçmıyordu. Bu özel araçlar arasında Chrysler’in ürettiği 1954 model Plymouth Belmont ise işte bu ilham veren araçların örneklerinden birisi olarak, bugüne kadar ulaştı.

Standart Plymouth şasesi üzerine yerleştirilen fiberglas gövde ile aracın, Chevrolet Corvette ve Ford Thunderbird’e rakip olması planlanıyordu. Tabi eğer üretimi onaylansaydı.

Diğer yandan o dönemde üretilen tek konsept fikri bu değildi, fakat diğerleri zamanın tozlu sayfalarının arasında kaybolurken, Belmont, o günden bugüne kadar ulaşabilen tek konsept olma ayrıcalığına sahip.

Tasarımın ortaya çıkışından 60 yıl sonra Plymouth Belmont konsepti tertemiz bir şekilde restore edildi ve gelecek ay Scottsdale’de açık arttırmaya çıkacak.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim; aracın 156 HP güç üreten, orijinal 4.0 lt V8 motoru hala kusursuz çalışıyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar