Yeni Vantage Cenevre’de Sahne Aldı

İlki yetmiş yıl önce piyasaya sunulan; işçiliği, stili, performansı ve özgünlüğü bir arada sunan Aston Martin Vantage serisinin yeni üyesi Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Vantage modelinin yeni serisi görünümüyle dikkat çekiyor. Otomobil, yaz aylarında ülkemizde satışa sunulacak. Model, İngiliz otomobil üreticisi tarafından ilk kez 1951 yılında DB2 modelinin yüksek performans motorlu versiyonu olarak sunulmuştu.

Yeni nesil tasarım, şık dış görünüş ve aerodinamik performans

Yeni modelde; saf, heykelsi formlar ile yaratılan atletik duruşa eşlik eden minimal ön ve arka kısımlar bulunuyor. Kaslı kanatlar ve arka çamurluk üstündeki geniş alan, otomobilin özündeki çevikliği ve dinamizmi ifade ediyor. Yeni farlar ve arka lambalar modelin ruhunu yansıtıyor.

Tasarım konseptinin kilit noktası ise aerodinamik performansı. Ön tampon altı spoilerı otomobilin altına giren havayı yönlendiriyor. Tel sistemi, bünyesindeki kanallarla gerektiğinde soğuyan havayı yönlendiriyor, aynı zamanda arka difüzörü de temiz hava ile besliyor. Difüzörün tasarımı, alçak basınçlı havanın bulunduğu bir bölge yaratıyor.

Dışı kadar içi de büyülüyor

Yeni Vantage modelinin içi de oldukça şık bir tasarıma sahip. Uzun kıvrımlar yerine tercih edilen keskin çizgiler otomobilin kokpitinin hatlarını daha dinamik kılıyor. Kumanda düğmesi ve kumanda sistemleriyle kullanıcıya dokunmatik ve kolay kullanım imkanı sağlanmış. Aynı şekilde, değiştirilerek üçgen formuna getirilen PRND vites düğmeleri ile başlıca kumanda düğmeleri, net sınırlarla birbirlerinden ayrılıyor. İç mekan, depolama alanı açısından da oldukça cömert tasarlanmış. Koltukların arkasında kullanıma uygun bir alan ve geniş, iki katlı depolama bölmeleri yer alıyor. Ayrıca geniş seçenek yelpazesiyle çok kapsamlı bir kişiselleştirme imkanı da sunuyor.

Büyüleyici karakter

Vantage’ın kalbi litrelik alaşım çift turbolu V8 motoru ile atıyor. Motorun sağladığı güç, 245g/km CO2 salımına rağmen 6000 devirde 510 PS, 2000-5000 devir arasında ise 685 Nm seviyelerinde. Araç, gücünü ve torkunu arkaya monte edilmiş sekiz vitesli ZF otomatik şanzıman donanımı ile arka tekerleklere iletiyor. Otomobil, 0’dan 60mph’a (yaklaşık 100 km/s) 3,5 saniyede çıkabilen ve maksimum 195 mph (yaklaşık 313.8 km/s) hıza ulaşabiliyor.

Vantage serisinde bir ilk

Vantage, gövde yüzeyine entegre edilen ve basınçlı havayı ön çamurluk davlumbazlarından tahliye eden yeni yan çamurluk havalandırmaları ve çarpıcı hatlarıyla yukarıya doğru kıvrılan arka bagaj kapağı ile tüketici sınıfı otomobillerde nadiren, klasik Aston Martin modellerinde ise ilk kez görülen yüksek bir bastırma kuvveti sağlıyor.

Yeni Vantage ile Aston Martin’de ilk defa Elektronik Arka Diferansiyel (E-Diff) özelliği

Otomobilin ESP’ye bağlı olan bu diferansiyel böylece otomobilin davranışını anlıyor ve verdiği doğru tepkiyle motorun gücünü ilgili tekerleğe aktarıyor.
Geleneksel bir sınırlı kaymalı diferansiyelden farklı olarak, kısa süre içerisinde tam açık pozisyondan %100 kilitli pozisyona geçebiliyor. Daha yüksek hızlarda ise Elektronik Diferansiyelin hızı ve tepki hassasiyeti sayesinde sistem, otomobilin dinamik davranışını çok ince ayarlarla kontrol edebiliyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar