Porsche Macan’ın yeni nesli Şanghay Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.Yeni Macan, tasarım özellikleri, konfor, bağlanabilirlik ve sürüş dinamikleri bakımından büyük bir değişim geçirmiş. Model, üç boyutlu LED şerit arka farlara sahip. LED teknolojisi, ön farlarda standart olarak sunuluyor. Yeni dokunmatik 11 inçlik Porsche Communication Management (PCM) ekranı, yeniden tasarlanmış hava menfezleri ve GT spor direksiyon otomobilin içinde yapılan değişiklikler arasında yer alıyor. PCM, standart olarak sunulan online navigasyon sistemi ve akıllı sesli komut özelliği gibi fonksiyonlara erişim sağlıyor. Otomobilin ekipman yelpazesi yoğun trafik asistanı, iyonlaştırıcı ve ısıtmalı ön cam özelliklerini de kapsıyor.

Standart LED Ön Farlar

Yeni Macan oldukça sportif ve modern bir görünüme sahip. Otomobilde bulunan bazı detaylar, 911 spor otomobil ve 918 Spyder modellerini yansıtıyor. Yeni Macan’ın ön farlarında LED teknolojisi standart olarak sunulmuş. Porsche Dinamik Far Sistemi (PDLS), ışığın dağılımını uyarlanır olarak kontrol etmek için kullanılabiliyor. Otomobil, ön kısmı üzerinde gerçekleştirilen çalışma sayesinde artık daha geniş bir görünüme kavuşmuş. Arka kısmının geçirdiği değişim ise bir önceki modelin ince ve zarif tasarım hatlarını bir adım öteye taşımış. Arkada bulunan ve üç parçadan oluşan üç boyutlu LED ışık şeridi ise otomobil üreticisinin kendine has bir tasarım unsurunu temsil ediyor. Fren lambalarının dört noktalı tasarımı aynı zamanda markanın kimliğini de yansıtmış.

GT Spor Direksiyon, İyonlaştırıcı ve Yoğun Trafik Asistanı

GT spor direksiyona entegre edilmiş olan mod kumandası ve Sport Response Düğmesi de Sports Chrono Paketi seçeneği ile otomobilde mevcut. Porsche, konfor seçeneklerinin listesini genişleterek bunlara ısıtmalı ön cam ve bir de iyonlaştırıcı eklemiş. “Miami Mavi”, “Metalik Mamba Yeşil, “Metalik Dolomit Gümüş” ve “Crayon” yeni gövde renkleri olarak belirlenmiş.

Uyarlanır hız sabitleme sistemiyle gelen yeni Yoğun Trafik Asistanı, 60 km/h hıza kadar çok daha sakin bir sürüş deneyimi sunuyor. Sistem, kısmı otomatik hızlanma ve frenleme özelliklerine sahip olmanın yanı sıra yoğun trafikte veya yavaş ilerleyen trafikte direksiyonun da kontrolünü alabiliyor.

11 İnçlik Dokunmatik Ekran ve Tam Bağlanabilirlik

Yeni Porsche Communication Management (PCM) sayesinde SUV, müşterilerine tam bağlanılabilirlik ve birçok dijital özellik sunuyor. Yükselen orta konsolunun üzerinde 11 inçe yükseltilmiş olan yeni full-HD dokunmatik ekran yer alıyor. Bilgi ve eğlence sisteminin kullanıcı ara yüzü önceden belirlenmiş olan kutucuklar kullanılarak kişiselleştirilebilme imkanına sahip. Hava menfezleri ise ortadaki ekranın altında yer almış.

Tüm Macan’larda standart olarak sunulan Connect Plus modülü ile otomobil artık tamamen ağ tabanlı. Bu modül, standart online navigasyon sisteminin parçası olan akıllı sesli komut ve gerçek zamanlı trafik bilgisi gibi dijital özellikler ve hizmetler için zemin oluşturuyor. Sistemin özelliklerinden biri de yoğunluk bazlı trafik verisi sunan “Here Cloud”. Yeni Offroad Precision Uygulamasını kullanarak SUV ile yapılan arazi sürüşlerini kaydetmek ve analiz etmek de mümkün.

Yeni Lastikler ve Jantlarla İyileştirilmiş Şasi

Şaside yapılan ince ayarlamalarla doğal bir sürüş deneyimi sunan otomobil dengeli sürüş dinamiğinden ödün vermemiş. SUV, arka ve ön akslarda farklı genişliklerdeki karma lastiklerle sunuluyor. Bu lastik düzeni sayesinde akıllı ve dört tekerlekten çekiş özelliği sunan Porsche Traction Management (PTM) sisteminden tamamen faydalanmak mümkün. Gelişmiş performansa sahip olacak şekilde geliştirilen yeni lastikler, iyileştirilmiş bir sürüş keyfi için daha iyi yanal dinamikler sunuyor. 20 ve 21 inçlik jantlar da tasarım açısında kişiselleştirmeye daha fazla olanak tanımış.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar