Porsche 911

Yeni 911 Şimdi Daha Güçlü

 

 

Spor otomobil üreticisi Porsche’nin tanınmış modeli 911’in sekizinci neslinin dünya prömiyeri Los Angeles’ta gerçekleştirildi.

Daha güçlü, daha hızlı ve daha dijital

Porsche’nin tasarım DNA’sını yansıtan ancak daha kaslı bir görünüme sahip olan yeni 911, 10,9 inçlik dokunmatik ekranlı iç mekanı ile dikkat çekiyor. Yeni spor otomobilde; akıllı kontrol ve şasi elemanları ile yenilikçi asistan sistemleri, arkadan motor motor bulunuyor.

Geliştirilen yeni nesil turboşarjlı altı silindirli motor, 450 hp güç üretebiliyor. İyileştirilmiş enjeksiyon ve yeni turboşarj ve hava soğutma sistemi yerleşimi sürüş verimliliğini daha da artırmayı hedefliyor. Güç aktarımı, sekiz ileri çift kavramalı şanzıman ile gerçekleştiriliyor. Bunlara ek olarak ıslak zeminlerde daha da güvenli sürüş imkanı sunan Porsche Wet modu, termal kameralı Gece Görüşü Asistanı gibi yeni asistan sistemleri de bulunuyor. Yeni 911’in özellikleri üç özel dijital ürün ile tamamlanıyor: Porsche Road Trip uygulaması, Porsche 360+ kişisel asistan ve Porsche Impact emisyon ölçüm uygulaması.

Carrera S modelleri 450 hp’den başlıyor

911 Carrera S ve 911 Carrera 4S modellerinin turboşarjlı altı silindirli motoru 450 hp güç üretebiliyor. Bu önceki modelden 30 hp daha fazla güç demek oluyor. 911 Carrera S modelinin 0’dan 100 km/s hıza çıkması yaklaşık 3,7 saniye sürerken; dört tekerlekten çekişli 911 Carrera 4S 3,6 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. İsteğe bağlı Sport Chrono Paketi ise bu hızlanmaya ekstra 0,2 saniye daha ekliyor. Araçların son süratleri ise 911 Carrera S için 308 km/s ve 911 Carrera 4S için 306 km/s.

Net tasarım dili, kendine özgü kimlik

Yeni 911’in tasarımı tamamen yenilenmiş. 20 inçlik ön ve 21 inçlik arka tekerleklerin üzerinde daha öncekilerden çok daha geniş tekerlek yuvaları bulunuyor. Otomobilin ön gövdesi 45 mm daha geniş. Kapılara gömülü otomatik açılan kapı kolları, konikleşerek incelen yumuşak konturları ortaya çıkarıyor. Yeni LED farların arasındaki belirgin girinti akıllara ilk 911 nesillerinin tasarımını getiriyor. Arka kısımda çok daha geniş ve tüm modellerde farklı konumlandırılan arka spoiler ile tek parça olarak uzanan şık farklar göze çarpıyor. Ön ve arka bölümler dışında dış yüzeyin tamamında alüminyum kullanımı tercih edilmiş.

Gösterge tablosunun net ve düz hatları ile daha minimal çizgiler kullanılmış. Bu tasarımda 1970’lerin 911 modellerine benzerlik göze çarpıyor. Spor otomobil üreticisinin ortadaki klasik devir göstergesinin iki yanındaki ince, çerçevesiz ekranlarda, sürücüye gereken bilgiler sunuluyor. PCM’nin 10,9 inç boyutundaki orta ekranında, yeni mimari sayesinde dikkat dağıtıcı unsurlar olmaksızın işlem yapmak mümkün. Altındaki beş düğmeli kompakt ayar ünitesinden otomobilin önemli fonksiyonlarına doğrudan erişilebiliyor. 911, sürekli bağlanırlık ve yeni işlev ve hizmetleri ile dijitalleşmede geleceğe bir adım daha atıyor. Standart PCM sisteminde swarm verisine dayalı online navigasyonun yanında Porsche Connect Plus teknolojisi de mevcut.

Yeni asistan sistemleri ile daha fazla güvenlik ve konfor

Wet modu standart pakete dahil olarak geliyor. Bu özellik sayesinde yoldaki su algılanıyor, güvenlik sistemleri buna göre önceden ayarlanıyor ve sürücüyü uyarılıyor. Böylece sürücü sadece bir düğmeye basarak veya direksiyondan modu değiştirerek otomobili özel güvenlik moduna ayarlayabiliyor. Yine standart donanımda yer alan uyarı ve fren asistan sistemi, hareketli nesnelerle çarpışma riskini tespit ederek gereken durumlarda acil frenleme sistemini devreye alıyor. 911’de ayrıca isteğe bağlı termal görüntüleme kameralı Gece Görüşü Asistanı özelliği bulunuyor. Adaptif seyir kontrolü seçeneğinde ise otomatik mesafe kontrolü, dur-kalk fonksiyonu, yolcu koruma ve inovatif bağımsız Acil Yardım özelliği sunuluyor.