BOSE, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen SXSW 2018 Fuarı’nda hala prototip aşamasında olan “Duyma Gözlüğü”’nü tanıttı.

Bu gözlüklerin diğer artırılmış gerçeklik gözlüklerinden en büyük farkı görsel bir deneyim yerine bu deneyimi ses ile sağlaması.

Gözlük, akıllı telefonlara bluetooth aracılığı ile bağlanıp GPS ve sensör sistemleri ile bulunulan yeri algılıyor. Bu sayede, bulunulan çevre ile ilgili tanımlayıcı bilgileri kullanıcıya sağlıyor. Apple Siri ve Google Assistant ile de uyumlu olması kullanım konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

Gözlük; seyahat, eğitim,günlük hayat, müzik gibi birçok alanda fayda sağlaması bekleniyor.

Bulunulan yere göre kullanıcının önünde bir müze veya tarihi bir yapı, heykel, tarihi eser olması durumunda gözlüğe iki kez dokunarak aktif hale getirip karşısındaki yer ile ilgili bilgiyi kullanıcıya sesli olarak açıklıyor. Seyahat sırasında ise etrafta bulunan tabelaları otomatik olarak tercüme ederek, gezilerde kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde baş hareketlerini de algılayabilen gözlük, tek bir baş hareketi ile müziği açıp kapatabiliyor.

Günlük hayatta da restoran, kafe, bar gibi yerleri GPS aracılığı ile algılayıp, bu yerler hakkında merak edilenler hakkındaki bilgileri kullanıcıya aktarabiliyor.

Henüz prototip aşamasında olmasına rağmen oldukça etkileyici özelliklere sahip bu gözlükler, artırılmış gerçekliğin ileride hayatımıza katılımının nasıl olacağına dair bir fikir veriyor.