1953 Ferrari 625 Targa Florio

Türünün Son Örneği: Ferrari 625 Targa Florio

Ferrari, özellikle 12 veya 8 silindirli otomobil üretimi ile biliniyor. Zaman zaman V6 motorlu modeller üretmişliği de var. 1953 yılında üretilen 625 Targa Florio ise 4 silindirli motoru oldukça farklı bir model.

625 TF modelden yalnızca 3 adet üretilmiş ve gelecek ay Monaco’da açık artırmada bu 3 otomobilden son kalanı satışa çıkartılıyor.

Otomobil gücünü,  Aurelio Lampredi tarafından Formula 2 için tasarlanan dört silindirli sıralı 2.5 litrelik DOHC motordan alıyor. Bu motor ile Alberto Ascari ardı sıra iki şampiyonluk kazanmıştı. Kompakt yapısı ile motor oldukça hafif.

Asıl fark yaratan noktası ise tasarımı. Model, ilk olarak karoser ustası Vignale tarafından aerodinamik bir coupe olarak tasarlanmıştı. Fakat Enzo Ferrari bu görüşten çok fazla etkilenmeyerek, otomobilin roadster olarak yeniden yapılmasını istemişti. Scaglietti tarafından, sonrasında aracın dışı tamamen yeniden tasarlanmıştı.

Otomobil, Monza’da gerçekleşen Grand Prix dell’Autodromo ve Coppa d’Oro delle Dolomiti gibi yarışlara katıldı. Katıldığı yarışların ardından emekliliğini İtalya ve Güney Amerika’da, bu modelin hayranlarının elinde yaşadıktan sonra, uzun bir süre unutulmuştu. Model 1974 yılında Napoli’de bir hurdalıkta tekrar ortaya çıktı. Restore edildikten sonra birkaç etkinlikte görülen 625 TF, yakında açık artırmada satışa çıkacak.

Monaco’da Villa La Vigie’de 11 Mayıs’ta satılacak otomobil için tahmin edilen yaklaşık ücret 4.5-6.5 milyon euro aralığında.