BMW R60 1959

Tarihe Meydan Okuyan Motosiklet

BMW markası, üstü açılabilir otomobilleri, spor otomobilleri ile zaten etkileyici olan üretimleri ile biliniyor. Fakat bu klasik motosiklet insanı büyüleyen bir tasarıma sahip.

1959 yılında üretilmiş klasik BMW R60 modeli, yanında TR500 motosiklet yan arabası ile birlikte geliyor. Eklenti, motosiklet fabrikadayken takıldığı için tam tam anlamıyla uyumlu. Yan arabanın kendine ait hidrolik freni bulunuyor. Ayrıca, Bir çift de spot lambası bulunuyor.

Üretici firmanın en ikonik modellerinden biri olan R60, 549cc boksermotora sahip ve 30 beygir güç üretiyor. Bunun haricinde elektronik ateşleme özelliği de bulunuyor.

Zen ve Motosiklet Bakın Sanatı isimli kitabı okuyanlara R60 ismi tanıdık gelebilir. John ve Silvia’nın Minnesota’dan San Francisco’ya yaptıkları yolculuklarında kullandıkları motosiklet bir R60’dı. Yine Danny Liska’nın 1960’larda yaptığı Alaska’dan Tierra del Fuego’ya ve North Cape’den Cape of Good Hope’a yaptığı yolculuklarında da bu model motosiklet kullanmıştı.

Şimdi eski yan arabalı bir R60 baştan aşağı yenilendi. Yan arabanın içerisindeki kırmızı deri el değmemiş gibi gözüküyor. Bu motosiklet ile ilgilenenler ise Haziran ayında Las Vegas’da gerçekleşecek Mecum Müzayede’sine katılıp şansını deneyebilir.