under restoran

Standartların Dışında Bir Yemek Keyfi

Deniz manzarası hemen hemen herkesi cezbeder. Tabii genelde deniz manzarası denilince, dışarıdan gün batımını, yakamozu izlemek olarak düşünülür. Norveç’te bulunan bir restoran ise konuya başka bir açıdan bakıyor. Direkt suyun altından…

Norveç’te bulunan Under ismindeki restoran, inovatif bir düşünceyi gerçekleştirerek enteresan bir tasarım ortaya çıkartmış. Yakın zamanda açılan restoran, şimdiden turistik açıdan en çok ilgi çeken noktalardan biri haline gelmeyi başardı.

Restoran, en büyük su altı restoranı olarak isminden söz ettiriyor. Mekan, 100 kişilik bir kapasiteye sahip. Standart bir akşamda 40 kişiye servis vermeyi planlıyor. Lindesnes’te bulunan restoran ayrıca Avrupa’nın ilk su altı restoranı olma özelliğini de taşıyor.

under restoran

Norveç’in güneyinde yer alan “Under”, Güney Norveç’i de restoranlar arasında önemli bir noktaya getirecek gibi duruyor. Restorana mimari açıdan bakıldığında etkileyici bir tasarım karşımıza çıkıyor. Sudan dışarı taşan bir kaya görünümündeki yapı, Snøhetta ismindeki ödüllü mimarlık firması tarafından tasarlanmış.

34 metre uzunluğundaki tek parça taştan yapının yarısı sular altında yer alırken, 5 metrelik bir bölümü de deniz tabanının altında bulunuyor. Bina yapısal olarak ilerleyen dönemde deniz doğası ile bütünleşecek şekilde tasarlanmış. Zaman içerisinde planlanan sağlam betondan duvarların yapay bir resife dönüşmesi. Ayrıca yapı denizin yaratabileceği her türlü koşula ve basınca karşı dayanıklı olarak tasarlanmış. Restoran, bir denizaltı periskopu gibi dev camı ile müşterilere muazzam bir deniz altı manzarası sunuyor. Bu manzara, mevsimsel değişiklerde ve farklı hava şartlarında farklılaşan görüntüsü ile oldukça ilgi çekici bir yemek deneyimi sunuyor.