Supreme

Paha biçilemeyen Kaykay!

Bugüne kadar açık artırmalarda birçok şeyin satıldığını hepimiz görmüşüzdür. Sotheby’s Müzayede Evi, geçtiğimiz ocak ayında gerçekleştirdiği müzayedede, kaykay satarak, alışılmışın dışına çıktı.1994 yılında James Jebbia tarafından New York, Soho’da temelleri atılan Supreme, özellikle kaykaycıların arasında olduğu sokak giyimi modası alanında en tanınmış markalardan biri olarak yer alıyor.

Marka 1998 yılında itibaren de içlerinde Jeff Koons, Damien Hirst ve Richard Prince gibi isimlerinde yer aldığı sanatçılar ile çalışarak, özel tasarım ve sınırlı sayıda üretilen kaykay tahtaları da tasarlamaya başlamıştı.

Koleksiyon içerisinde; Louis Vuitton monogramlı kaykay tahtasından, “Son Akşam Yemeği”nden ilham alan seri ve Nike markasının Air Jordan serisine övgü niteliğinde tasarlanan kaykay tahtalarına kadar 248 adet kaykay tahtası yer alıyor.

1998-2018 yılları arasında, yaklaşık 20 yıllık süre zarfı içerisinde üretilen bu kaykay tahtalarını Ryan Fuller isimli koleksiyoner toplamaya 2005 yılında başlamış. Online gerçekleşen kaykay müzayedesi, ulaştığı 800 bin dolarlık fiyat ile bir rekora da imza atmış oldu.

2012 yılında bu sefer Tony Hawk Vakfı tarafından gerçekleştirilen biz müzayedede, Jamie Thomas’ın kaykay tahtası yaklaşık 38 bin dolardan alıcı bulmuştu. 2018 yılında yien Sotheby’s Hong Kong tarafından gerçekleştirilen müzayedede, Kaws tarafından tasarımı yapılan 8 adet özel yapım kaykay tahtası yaklaşık 56 bin dolardan alıcı bulmuştu.