Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modellerinin örtüsünü kaldırdı. Maranello’daki Ferrari fabrikasında gün ışığına çıkan bu iki özel otomobil, 50’li yıllardaki spor otomobil üreticisinin modellerinden ilham alınarak tasarlandı.

Ferrari Monza SP1 ve SP2, koleksiyonerlere hitap eden teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Otomobil üreticisi, Maranello’daki fabrikasında, Icona adı verilen sınırlı sayıdaki özel seri konseptlerini tanıttı. Serinin üyeleri Monza SP1 ve SP2, yepyeni bir sınıfın doğuşuna ön ayak olurken, mühendislik ve kullanılan yüksek teknoloji açısından, süper spor otomobiller arenasında dikkat çekecek gibi duruyor.

Seri sınırlı sayıda üretilecek

Monza SP1 ve SP2 modelleri, 750 Monza, 860 Monza ve 1948 model 166 MM gibi 50’li yılların şampiyonalarında birçok zafer kazandıran tarihi otomobillerden ilhamını alıyor. Ferrari Monza SP1, tek koltuklu gerçek bir yarışçı olarak farklı bir sürüş deneyimi yaşatırken, SP2 modeli aynı deneyimi 2 koltukla birlikte yolcuya da sunuyor.

Her iki otomobilde de karbon fiber parçalara yer verilirken, tasarım özellikleriyle tüm Ferrari modellerinden ayrışıyor. Bir “barchetta” modelindeki bu otomobillerde, 6,5 litrelik, 810 Hp güç ve 720 Nm tork üreten V12 motora yer veriliyor. 0’dan 100 km/s’ye sadece 2,9 saniyede ulaşan otomobiller, 0’dan 200 km/s ulaşmak içinse 7,9 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca, Formula 1 otomobili deneyimine yakın deneyim sunan bu otomobillerin şanslı sahipleri, Lora Piana ve Berluti markaları tarafından tasarlanan yarış tulumu, kask, eldiven, atkı ve sürüş ayakkabılarını da satın alabilme imkanına sahip.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar