Cigarette Racing, Mercedes’in yeni konsept otomobili Project One’dan ilham alınarak tasarlanan “Cigarette Racing Project One” isimli yepyeni sürat motorunu tanıttı.

Miami Bot Fuarı’nda sergilenen The Cigarette Racing 515 Project One, AMG amblemleri ile donatılmış.

Mercedes’in Project One konsept otomobili geçtiğimi Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. Formula 1 teknolojisi ile geliştirilen Porject One süper otomobili 1.6 lt hacminde V6 elektrik turboşarjlı hibrid motora sahip. 985 HP üzerinde güç üretebilirken, 0-200 km/s sürate yalnızca 6 saniyede ulaşabiliyor ve maksimum hızı 350 km/s. Sadece elektrik gücü ile de yaklaşık 25 km mesafeye ulaşabiliyor.

15.6 metre uzunluğunda ve 2.9 metre genişliğindeki sürat motoru 6 kişinin rahatlıkla sığabileceği biçimde tasarlanmış. Güvertenin yapımında yalnızca karbon-fiber kullanılmış. Bunun yanında hava filtreleri 2.1 metre uzunluğunda, 35 santimetre genişliğinde ve sadece 2 kg ağırlığında.
Cigarette Racing Team 515 Project One, bir çift 4 subaplı Mercury Racing Quad cam ve M8 dıştan takmalı motor sayesinde 3 bin 100 beygir gücüne ulaşabiliyor.

Bu yeni sürat motoru modeli, firmanın AMG ilhamlı üretim serisinin son örneği. Bu modelden önce, 2014 yılında Vision GT konsept sürat motoru, AMG Vision Gran Turismo aracından; 2 yıl sonra 41′ SD GT3 modeli, AMG GT3 otomobilinden; geçen yıl ise AMG GTR, Marauder AMG’den ilham alarak tasarlanmıştı.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar