Malezya

Malezya’yı keşfedin

Genelde Güneydoğu Asya’ya gidenlerin tercihi Tayland olurken, birçok kişi Malezya’da nereye gidileceğini bilmiyor. Belki de insanların Malezya yerine Tayland’ı saçmesi tam olarak da bu yüzdendir. Uzun tatillere çıkanlar pahalı olması nedeniyle, kısa süreli tatil planları yapanlar ise vakitten tasarruf için Malezya’yı tercih etmiyorlar.

Malezya’yı görmek isteyip de nereye gideceğini bilemeyenler için  görülmeye değer 10 yer:

1.Kuala Lumpur

İlk sırada Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur var. Şehirde Genel olarak Malay, Çin, Hint etkisi görülüyor, tabi bu mutfağı oldukça geniş bir hale getiriyor. Kuala Lumpur’da kendinize göre yiyecek bir şeyler bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Petronas Kuleleri, Perdana Gölü Botanik Bahçeleri, Menara KL Tower Kuala Lumpur’da görmeye değer yerlerden yalnızca birkaçı.

Kuala Lumpur

2.Penang

Malezya’nın batısında yer alan Penang Adası’nın içerisindeki Georgetown şehri, Unesco tarafından Dünya Mirasları arasına seçilmiş olup bolca müze, kale, tarihi ev görme olanağı yanında meşhur yemeklerinden tatma imkanı sağlamakta. Sokak yemeği yemek için Güneydoğu Asya bölgesindeki en iyi yerlerden biri olarak tanınıyor.

Penang

3.Perhentian Adaları

Genelde sırt çantalı gençlerin tercih ettiği 2 adadan küçük olan Perhentian Kecil; güzel kumu, gündüz dalış yapma imkanı ve akşamları ise yaptıkları tüm gece süren partiler ile meşhur. Büyük olan Perhentian Besar ise daha çok aileler tarafından tercih edilen daha sakin olan adası. Kışın çoğunlukla boş olan adalarda, özellikle temmuz ayında kalacak yer bulmak çok zor olabiliyor.Perhentian Island

4.Malaysian Borneo

Eğer sadece gri beton olan şehirlerden sıkıldıysanız ve yeşil, yağmur ormanları ve doğal yaşam görmek istiyorsanız Malaysian Borneo sizin için çok uygun. Genelde Malezya’ya gelenler, ana karada geçirdikleri vakit içerisinde Dünya’nın 3.en büyük adasının doğal harikalarını görmeyi unutabiliyorlar.

Nesli tükenme tehlikesindeki orangutanlardan, yağmur ormanı yürüyüşlerine ve dalış yapılacak en güzel yerlerden birkaçına sahip olan bölge, doğa severlerin kesinlikle uğramadan geçmemesi gereken bir yer.

Sabah Borneo

5.Malacca

Melaka diye telaffuz edilen bir Pereneka şehri olan Malacca, tarihi ve kültürel olarak oldukça zengin bir şehir. 2008 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları arasına alınmıştı.

Malezya’ya tatile gidenlerin, Malacca’dan hoşlanmaması çok nadir görülen bir durum. Ama gidecekleri uyarmak da lazım, çünkü perşembe günleri birçok dükkan ve müze kapalı oluyor.Malacca

6.Taman Negara

Malay dilinde Ulusal Park anlamına gelen tamlama, gerçekten bir Ulusal Park’ın ismi. Taman Negara, Malezya’nın en eski Ulusal Park’ı olma özelliğini taşıyor, hatta dünyanın en eski tropik ormanı diye de bahsediliyor.

Ziyaretçiler trekking, rafting yapabilir; balık tutabilir veya vahşi filleri görme şansı elde edebilir veya şahane şelalelerin tadını çıkarabilir. Nehrin diğer tarafında kalan Kuala Tahan’da geceyi geçirip, sonraki gün botlar ile tekrar parka dönülebiliyor.

Taman negara

7.Cameron Highlands

Güneydoğu Asya’da sırtınıza, özellikle geceleri, bir ceket almak isteyebileceğiniz tek yer burası olabilir. Ama tropikal iklimde bir süre terledikten sonra bu dağlık arazinin havası iyi gelecektir. Bolca hoş doğa manzarası, çay ekim turu ve volkanların ve çay ekili trekking alanlarında yürüyüş yapabileceklerinizin sadece birkaçı.

Cameron Highlands

8.Tioman Adası

Malezya’nın doğu kıyısında yer alan, Singapur’dan çok uzak olmayan bu ada, biraz farklı bir konum. Gelişimin az olduğu, konaklama ve dalışın çok pahalı olmadığı bir ada. Bu ufak ada içerisinde birden fazla plaj barındırıyor, bazısı izbe, bazısı ise oldukça kalabalık olabiliyor. Adanın bir ucundan diğer ucuna botla gitmek yürümekten daha avantajlı oluyor.

Tioman Adası

9.Langkawi

Malezya’nın kuzeybatısında bulan ada, hem turistler tarafından hem de Malezyalılar tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Ana karaya hava alanı ve feribotlar ile bağlı olan ada için, Tayland’ın meşhur Phuket Adası’nın, Malezya versiyonu denilebilir.

Malezya’nın en büyük kapalı akvaryumu, kadınları daha doğurgan yaptığına inanılan Pregnant Maiden(Hamile Bakire) Gölü ile turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi.Langkawi

10.Selangor

Selangor, Malezya’nın en kalabalık ve en gelişmiş eyaleti. Formula 1 yarış pisti, Ulusal Hayvanat bahçesi ve kapalı bir kar parkı da dahil olmak üzere birçok tema park bulunuyor.

Selangor sürekli büyümekte; alışveriş merkezleri yayılıyor. Ama eğer alışveriş yapmak istemiyorsanız, Malezya’nın Las Vegas’ı denilebilecek Genting Highlands’e gidebilirsiniz.6118 odası ile bir zamanların en büyük oteli First World Hotel de bu eyalette yer alıyor. 

Selangor yalnızca beton ve LED ışıklardan ibaret değil. Hindu mabedi olan Meşhur Batu Mağaraları ve ateş böcekleri ile dolu olan Kuala Selangor nehri, büyük kalabalıkları kendine çekiyor.Selangor Shah Alam Blue Mosque