Jarama GT 50. yılını kutluyor

ROUTEMAGAZINE.NET – Bu yıl Lamborghini ilk defa 1970 yılının mart ayında ilk defa tanıtılmış olan Jarama GT modelinin 50. yaşını kutluyor.

Jarama, bundan 50 yıl önce ilk defa Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücü karşısına çıkmıştı. Otomobilin ismi, zamanında dövüş için boğa yetiştirmesi ile ünlenmiş, Madrid’in kuzeyinde yer alan bir bölgeden geliyor. Otomobilde 4 litrelik V12 motor bulunuyor. 350 hp gücündeki Jarama GT, maksimum 260 km/s hıza ulaşabiliyor. Teknik açıdan bir önceki model 400 GT ve Islero’ya oldukça benziyor. Onu bu otomobillerden farklı kılan özelliği ise Marcello Gandini tarafından yapılmış olan tasarımı.

Otomobilin içi, zamanının en lüks bir tasarımlarından birine sahip. Şık deri döşemelerinin yanında, geniş yolcu koltuğu ve spor otomobillerde sık görülmeyen geniş bir bagaj da bulunuyor. Tabii o dönem için oldukça ayrıcalıklı bir özellik olan havalandırmayı da unutmamak lazım.

Lamborghini için en önemli modellerden olan Jarama’dan yalnızca 328 adet üretilmiş. Markanın son motoru önünde bulunduran GT modeli olarak da Lamborghini’nin tarihinde önemli bir yeri var. Jarama modelinden sonra LM 002 ve Urus modelleri hariç, lük araç üreticisi marka arka ortada motor yerleştirme sistemini tercih etmiş.