Embraer Legacy 500

Jackie Chan’in Tercihi: Legacy 500

Embraer firmasının 2014 yılında ilk defa tanıtılan Legacy 500 modeli orta boyutlu özel jeti, konfor ve şıklığı bir arada sunuyor. 20 milyon dolar değerindeki özel jet, yaklaşık 5 bin 800 metre mesafe katedebiliyor. Uçağın uzunluğu 21 metre ve kanat genişliği ise yaklaşık 20 metre uzunluğunda.

Kabin içinde sade ama şık bir tasarım tercih edilmiş. Modern ve tamamen dijital bir kontrol sistemi bulunuyor. Kabin 1.80 cm yüksekliği ve 1.90 cm genişliği ile oldukça konforlu. 8- 12 kişiye kadar yolcu kapasitesine sahip uçakta tek kişilik koltuklar haricinde 2 adet de divan bulunuyor. Tek kişilik koltuklar kendi etrafında dönebilme özelliği haricinde isteğe bağlı olarak masaj yapabilme özelliği, koltuk ısıtıcısı ve ayak dinlendirme aparatı gibi konforu arttıran seçenekler de sunuyor. Ayrıca koltuklar tamamen yatabilme özelliğine de sahip. Başlıkları çıkartıldığında ise yatağa dönüşebiliyorlar. Mutfak tezgahı tasarımında taşla kaplama tercih edilmiş. Ayrıca mutfak ve banyo yerlerinde de taş yer döşemesi kullanılmış. Bagaj kapasitesi ise yapılacak yolculuklarda geride eksik bir şey bırakmamak için oldukça geniş tutulmuş.

Uçağın kokpitinde uçak elektronik sistemi olarak The Rockwell Collins Proline Fusion tercih edilmiş. Yüksek teknoloji kullanılan oldukça modern sistemde, uçağın kumada kolları kokpitin iki yanına yerleştirilmiş. Bu da pilotlar için daha geniş bir görüş alanı yaratıyor. Uçak ile ilgili bilgiler pilotların karşısında yer alan iki adet 15 inç boyutundaki ekran aracılığı ile pilotlara ulaşıyor.

Uçağın yaklaşık değeri ise 20 milyon dolar olarak belirlenmiş.