Asıl adı Daniel Day olan Dapper Dan, Harlem 125’inci Cadde’de açtığı mağazasıyla seksenler ve doksanların başında adeta kendi moda tarikatını yaratmıştı. Pek çok hip-hop yıldızına, sokak efsanesine ve aralarında Bobby Brown, LL Cool J, Eric B. & Rakim (Paid in Full albümünün kapağına bakabilirsiniz), Big Daddy Kane, Salt-N-Pepa gibi sanatçılara ve boksör Floyd Mayweather’a özel giysiler tasarladı. Eklektik stili, merakını ve kültürel maceraperestliğini yansıtıyordu ve kendisinin de sayısız kaynaktan ilham alan Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele’yi yakaladığı nokta tam da bu oldu.

Gucci-Dapper Dan koleksiyonu, Dapper Dan arşivlerinden feyz alıyor. Başta çeşit çeşit lüks eşofman ve ceket stili gibi onun ünlenmesini sağlayan türde giysileri, Gucci’nin malzemeleriyle yeniden hayata geçiriyor. Bu, orijinal Dapper Dan estetiğinin Gucci’ye uyarlanmış hali. Bu “look” lüks modaevlerinin logolarından ve desenlerinden doğduğu için iş birliği açısından oldukça uygun bir zemin oluşturmuş. Yeni koleksiyon, modada sample kullanımına dair bir örnek teşkil etmiş.

Dapper Dan, orijinal tasarımlarında baştan aşağı logo kullanmasıyla tanınıyor. Dolayısıyla GG logosunu taşıyan ekran baskılı deriler burada kilit rol oynamış. Diğer yandan, parçaların göğüs ve sırt kısımlarındaki aplikeler de, Dap’in orijinal süslemelerine renk katan Gucci tasarımlarıyla ön plana çıkıyor.

Alessandro Michele’nin tasarıma, tipografiyi ekleme sevgisinin bir uzantısı olarak, iş birliğinde de E PLURIBUS UNUM ifadesi ön planda yer alıyor. Michele, Dan’dan koleksiyonun ruhunu yansıtacak bazı kelimeler bulmasını istemiş. O da, Amerika Birleşik Devletleri’nin mottosu olan ve Latincede “Çokluktan birliğe” anlamına gelen bu ifadeyi önermiş. Bu deyiş, koleksiyonda kendine, mücevherlerde ve giysilerin üzerindeki işlemelerde yer buluyor.

Aksesuarlar da ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. Saplarında Dapper Dan’in logosu, taşlarla işlenen iri gözlüklerdeki Swarovski kristalleri de göz alıyor. Parlak GG antrenman ayakkabıları ve bilekli spor ayakkabılar Modaevi’nin 3 farklı renk kombinasyonuna sahip versiyonlarda sunulan ağ çizgileri ile dikkat çekiyor. Terlikler de ise üzerindeki büyük Gucci Dapper Dan logosu ön plana çıkıyor.

Renkli sırt çantaları ve bel çantaları, farklı detaylara sahip. Ayrıca tamamı GG logolu olarak sunuluyor. İpek fularlar, Dapper Dan’in adının çevrelediği bir çerçevenin içindeki Gucci Flora desenlerine sahip. İnce kravatlar da birbirine geçmeli minik G’lerle süslenmış. Bir beyzbol şapkası, balıkçı şapkası ve örgü şapka da aynı deseni barındırırken, çoraplarda Gucci logosuyla öne çıkmış. Koleksiyonun büyük bir kısmı üniseks olsa da cinsiyete özel olarak tasarlanmış bazı hazır giyim ürünleri ve ayakkabılar, kadın ve erkeğe özel resmi tarzlar yer alıyor. Buna ek olarak da kahverengi GG logosu taşıyan diz üstü kadın çizmeleri de koleksiyonda bulunuyor.

Gucci-Dapper Dan koleksiyonu, ağ çizgili zemin üzerinde yeni sarı Gucci logosu bulunan özel ambalajıyla sunuluyor.