Rolls-Royce Engine

Geleceğin Motor Ustaları: Robot Böcekler

Rolls-Royce, motor bakımının geleceği olan robot böcekleri, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Farnboorugh Havacılık Fuarı’nda tanıttı.

Firmanın “IntelligentEngine vision” konseptinin bir parçası olan çalışma hamam böceği görünümlü 10 mm boyutundaki böcek robotlardan ve yılan görünümündeki tüp şeklindeki robotlardan oluşuyor. Teorik olarak planlanan ise, bu minyatür robotların, uçak motorlarını motoru tamamen sökmeden içeriden inceleme yaparak büyük bir iş yükünü azaltmak.

Henüz teknoloji bu kadar detaylı ve kompleks bir işlemi pratiğe dökecek kadar gelişmiş durumda olmasa da, bu tip bir teknolojiyi görmeye çok uzak olduğumuz söylenemez.

Harvard Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi’nin ortaklığı ile üzerinde çalışılan bu işbirlikçi robotlara sürü anlamına gelen “SWARM” ismi verilmiş. Planlanan sistem robotlar üzerine yerleştirilmiş ufak kameralar ile robotları kontrol eden operatörlere görüntü sağlayarak motorun bakımı ve kontrolünün sağlanması. Böcekler motorun içine ise çok ince deliklere sığabilecek şekilde düşünülmüş ve “FLARE” ismindeki yılan görünümüne sahip robotlar tarafından ulaştırılacak.

Ayrıca planlar arasında periskop şeklinde tasarlanmış böcek robotlar da yer alıyor. Bunların motorun içine yerleştirip, sürekli orada kalarak bakım yapması düşünülmüş.

Swarm