Geleceğin Mimarisini Bugün Keşfedin

Geleceğin mimarisinde, çevre koşullarının daha da önem kazanacağı düşüncesiyle ortaya çıkartılan “La Casa del Desierto”, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Guardian Glass Türkiye ekibinin mimarlardan oluşan bir grupla ziyaret ettiği “Çöl Evi”, camın günlük yaşantımızdaki öneminin dört mevsim boyunca birinci elden ve yerinde deneyimlenmesini sağlıyor.

Ekip, İspanya’nın Granada bölgesindeki Gorafe Çölü’ne direnmek üzere tasarlanan La Casa del Desierto’yu ziyaret etti. Çöl Evi’nin özelliği, ahşap bir iskelet üzerine kurulu ve tümüyle yüksek performanslı, enerji tasarrufu sağlayan malzeme ile kaplı olması.

Şeffaf ve estetik görünümü ile bulunduğu coğrafyada minimum etki yaratacak bir anlayışla tasarlanarak konforu ve lüksü bir arada sunuyor. Bunun yanı sıra en zorlu çevre koşullarından birinde doğaya meydan okuyarak aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlıyor. Bu özellikler ile Çöl Evi en özel, en cüretkar, en riskli, en yaratıcı ve en verimli projelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Projede yalnızca 20 metrekareyi kaplayan alan ise üç bölgeden oluşuyor: Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alanı bulunan La Casa’da ayrıca bir su filtreleme sistemi, enerji üretimi sistemi ve güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Kapladığı her mekânda doğrudan bir etki bırakan ve projede de kullanılan cam türü ise, her mekâna en uygun olan cam seçildiğinde bir evin iç ortamının nasıl dönüşebileceğini gösteriyor.

Tamamen cam ile çevrelenen La Casa del Desierto’da termal izolasyon Guardian SNX 60 ile sağlanarak iç mekan konforu en üst noktaya çıkarılıyor. Kışın soğuk havanın içeri alınmasına, yazın da sıcak havanın içeri girmesine engel olmaya yardımcı özellikleri sayesinde ısıtma ve soğutma sistemlerinin kullanılmasına gereksinimi azaltan cam türü, konfor sağladığı gibi maliyetleri de bir o kadar düşürüyor.