En Etkileyici 5 Yat Limanı

Dünya üzerinde çok fazla sayıda liman bulunmasına rağmen, bunlardan birkaç tanesi diğerlerinin arasından farklı özellikleri ile sıyrılıyor. Bu farklı limanların en dikkat çekici özellikleri arasında, süper yatları misafir edebilecek kapasitede olmaları yer alıyor. Bazısı 160 metre uzunluğunda olan bu süper yatları konuk etmek gerçekten de kolay değil. Tabi bunun haricinde marinalarda bulunan lüks mağazalar, restoranlar, barlar da cabası. İşte biz de bu ay sizler için dünya üzerinde bu özelliklere sahip, 5 adet merak uyandıracak limanı derledik. İyi okumalar dileriz…

Port de Saint Tropez, Saint Tropez

Avrupa’daki en meşhur limanlardan bir tanesi olan Saint Tropez Limanı, 700 adet yatın demirleyebileceği kapasiteye sahip. Yaklaşık 90 bin metrekare yani 20 Akre genişliğindeki limanda 70 metre uzunluğuna kadar yatlar demirleyebilirken, açıklara doğru 70 metrenin üzerinde süper yatların da demirleme imkanı da bulunuyor.

Fransız Riviera’sının kalbinde bulunan Saint Tropez, ünlülerin ve zenginlerin en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesi. Lüks oteller, restoranlar, pahalı gece kulüpleri ile dünyada yaşayan elit zümrenin her zaman ilk tercihleri arasında yer alan şehrin limanı da şehrin geri kalanından pek geri kalmıyor. En yeni süper yatların, motor yatların demirlediği liman, yatlar için inanılmaz bir sergi alanına dönüşüyor.

Saint Tropez Limanı, bir zamanlar alçak gönüllü bir hale sahip olan ufak balıkçı kasabasının, bugünkü jet-sosyete olarak bilinen zümrenin tercih ettiği modern şehir arasındaki bağı çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

Port Hercule, Monaco

Antik zamanlardan beri kullanılan Hercule Limanı, modernleştirilmesini ilk 1926 yılında yaşamış. 1970’lerde ise başka geliştirmeler eklenmiş. Yaklaşık 160 bin metrekare genişliğindeki limanda yaklaşık 700 yat demirleyebiliyor.

Monaco, lüksün ve zenginliğin bir araya geldiği, en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi olarak tanınıyor. Buradaki Marina da, şehrin tüm bu özelliklerinin en iyi yansıdığı noktalardan biri. Lüks oteller, kumarhaneler, restoranlar ile etrafı sarılı olan Monaco’nun Limanı da şehirden çok farklı değil. Liman 135 metre uzunluğa kadar tüm yatların demirleyebileceği şekilde tasarlanmış. Liman buraya demirleyen süper yatlar ile tanınıyor. Tabi Monaco’da gerçekleşen Grand Prix ve Monaco Yat Fuarı, şehri daha da çekici bir hale getiriyor bu da limandaki demirleme fiyatlarına kendini etkileyici bir şekilde yansıtıyor.

Geceleri şehirden marinanın ışıkları dikkat çekici bir sahne ortaya çıkartıyor. Yat sahipleri için olabilecek en iyi lokasyonlardan biri olan Monaco, misafirlerine gerçekten muazzam bir deneyim sunuyor.

Grand Harbour Marina, Valletta

Malta’da yer alan bu doğal liman, dünyadaki en iyi limanlar arasında yer alıyor. Yoğun bir tarihe sahip olan Malta, kültürün tarihin, modernizm ve kozmopolit yaşam ile bir araya gelişinin en iyi örneklerinden bir tanesi. Marinadan şehre doğru bakıldığında, şehrin kıyı kısmının muazzam manzarası görülebiliyor.

250 adet yatın demirleyebileceği kapasiteye sahip olması haricinde, yaklaşık 140 metre uzunluğundaki süper yatların da konaklayabilmesi için oldukça uygun bir yapıya sahip. Marina ve etrafında kaliteli restoranlar, barlar ve mağazalar yer alıyor.

Marina, misafirlerine oldukça lüks olanaklar ve servisler sağlıyor. Ayrıca Uluslar arası üne sahip olan Casino di Venezia’ya da yalnızca yürüme mesafesinde yer alıyor. Ayrıca marina dünyanın en eski golf sahalarından birine olan yakınlığı, golf oynamayı sevenler için marinayı oldukça tercih edilir hale getiriyor. 2018 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Valletta, gerçekten üst sınıf marinası ve tarihi ile gerçekten görülmeye değer.

Porto Montenegro, Karadağ

Güney Adriyatik’te, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Kotor Koyu’nda bulunan ve şahane bir manzara sunan Liman, son dönemlerde Avrupa’da yer alan ve en çok dikkat çeken marinalardan bir tanesi haline geldi.

Son yıllarda yapılan geliştirmeler sayesinde, 250 metre uzunluğa kadar dünyanın en büyük süper yatlarının demirleyebileceği hale getirildi. Gün geçtikçe marina daha prestijli ve daha elit zümrede yer alan konuklarını ağırlıyor. Marina, ayrıca ziyaretçilerine, lüks rezidanslar, restoranlar, barlar ve ünlü tasarımcılara ait butik mağazalar ile de hizmet veriyor.

Ödüllü limanda 450 adet yat demirleyebiliyor. Limanın kalbinde ise lüks, 5 yıldızlı Regent Hotel yer alıyor. Otel, misafirlerine vadettiği yüksek konfor haricinde, şahane bir koy ve dağ manzarasına da sahip.

Son dönemde bu bölgeye ilginin artan ilgi, şehrin ülkenin limanında da kendini gösteriyor. Kendini dünyaya son yıllarda yüksek standartları ile tanıtan liman, hayatında yüksek standartları ve prestiji sevenler için ideal noktalardan biri haline geliyor.

Marina di Porto Cervo, Sardegna

Sardegna Adası’nda bulunan Porto Cervo isimli ufak bir kasabada yer alan liman, Akdeniz’in en donanımlı limanlarından biri olma özelliğini taşıyor. İtalya’daki en lüks noktalardan biri olan limanda 700 adet yat demirleyebiliyor. Ayrıca 160 metre uzunluğuna kadar süper yatlar burada konuk olabiliyor.

Bölge herkesin zevkine uygun özelliklere sahip. Berrak deniz, el değmemiş plajlar, oldukça başarılı restoranlar ve barlar bunlardan yalnızca birkaçı. Marina ve şehirde birçok prestijli markanın mağazalarını bulmam mümkün. Ayrıca birçok su sporu, sörf ve uçurtma sörfü (kite surfing) ve rüzgar sörfü gibi aktiviteler yapma şansı da bulunuyor.

Renkli bir gece hayatı da olan bölgede, daha sakin bir tatil geçirmek isteyenlere oldukça uygun bir golf sahası da yer alıyor. 1960’lardan beri süper yatların en çok tercih ettiği duraklardan biri olan Porto Cervo, uzun seyahatler seven yat sahipleri için en iyi duraklardan bir tanesi.