Emirates filosu genişliyor

ROUTEMAGAZINE.NET – Emirates, 2020’de filosuna katılacak üç A380’den ilki olan MSN A6-EVL’yi karşıladı.

Şirketin filosundaki A380 sayısı da 116’ya ulaşmış oldu. Uçak Dubai’ye Cumartesi sabah saatlerinde iniş yaparken, uçuşta konvansiyonel jet yakıtı ve sürdürülebilir uçak yakıtından oluşan bir karışım kullanıldı.

Havayolu şirketi, ilerleyen günlerde iki A380 uçağını daha teslim alması planlanıyor. Bunlardan biri, uzun süredir beklenen Emirates’in imzası niteliğindeki Premium Economy ürününe sahip olacak.

A380, 12 yıl önce Emirates filosuna katıldığı günden beri havayolunun amiral gemisi olarak tanınıyor. A380, uçak içi dinlenme salonu, duş ve spa gibi imza niteliğindeki unsurları ile uçuşları daha keyifli hale getiriyor. Uçak modeli, her kabinde sunulan ferahlığı, sessizliği ve konforu ile dikkat çekiyor.

Ayrıca bu iki katlı uçak, acil ihtiyaç duyulan kargoların taşınması için “mini kargo uçağı olarak” da kullanılabiliyor.

Emirates filosunun en yeni üyesinin teslimat uçuşu, konvansiyonel jet yakıtı ve sürdürülebilir uçak yakıtından (SAF) oluşan bir karışımla gerçekleştirilmiş. Böylece havayolu ilk kez bir A380 seferinde sürdürülebilir uçak yakıtı kullanmış oldu. Uçuşta kullanılan biyo yakıt Finlandiya’daki kullanılmış yemeklik yağlardan üretilmiş.

Emirates emisyonların azaltılması için bazı adımlar atmaya devam ediyor. Seferlerini ortalama yaşı 6,5 olan modern ve yakıt verimliliği sunan uçaklarla gerçekleştiriyor. Bunun yanında her bir uçuş için en verimli uçuş planını oluşturan esnek rotalarla ilgili hava navigasyon sağlayıcıları ile çalışıyor. Bu da yakıt tasarrufu sağlamak adına büyük bir fayda sağlıyor.