Jet-ski, denizaltı ve savaş jetinin birleşimine benzeyen Seabreacher, su sporlarının birçoğunun aynı anda deneyimlenmesini sağlayabilen bir deniz aracı.

Innespace Productions isimli firma tarafından üretilen bu araç, çoğu insanın çocukluk hayalinin beden bulmuş hali gibi duruyor. X, Y ve Z modelleri bulunan deniz aracının X modeli, köpek balığı görünümünde ve oldukça agresif bir tasarıma sahip. 260 Hp süperşarjlı motoru, su yüzeyindeyken 80 km/s hıza ulaşmasını sağlarken, su altında ise maksimum 40 km/s hızda yol alabiliyor. Seabreacher Shark modelin estetik yapısı hem mühendislik hem de tasarım açısından bir gereklilik sonucu ortaya çıktı. Yüksek miktarda hava alıp, dışarı atması gerekiyor. Bunu da yüksek çıkışlı motor ile karbondioksit gazını köpek balığı solungaçlarından dışarı salıyor, içeriye yeterli miktarda oksijen alınımını sağlıyor. Ana şnorkel, deniz aracının yüzgeç kısmında bulunuyor. Ek şnorkel ise köpek balığı şeklinde tasarlanmış olan arka bölümünde bulunuyor. Bu da hava alınımını yükseltiyor.

Bunun haricinde drag boat tarzında kokpitin etrafını saran gölgelik, içeride oluşan ısıyı düşürmek için tasarlanmış.

Performans açısından bakıldığında, savaş jetlerine benzer manevra kabiliyetine sahip.. 360 derecelik yuvarlanma hareketi gerçekleştirebildiği gibi, çok ani dönüşlerde de herhangi bir sorun yaşamıyor. Kullanımı ise iki joystick ve 2 ayak pedalı ile sağlanıyor.

Deniz aracı, dalışlarda görüşü iyileştirmek adına dışarıda bulunan kamera görüntüyü kokpitteki LCD ekranlara iletiyor. Ayrıca GPS navigasyon sistemi ve iPod için bulunan giriş ile müzik dinlenme imkanı da sunuyor. Seabreacher X tek kişilik tasarıma sahipken, “Whale” Z ise iki kişilik tasarıma sahip.

Bu “su canavarının” fiyatı ise, 51 bin ile 71 bin pound arasında istenen modeline ve özelliklerine göre değişiyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar