İngiliz markası Aston Martin’in spor otomobil segmentinde yer alan Vantage serisinin en yenisi mayıs ayında Türkiye’ye geliyor. Aston Martin tarafından ilk kez 1951 yılında DB2 modelinin yüksek performans motorlu versiyonu olarak sunulan Vantage, showroom’larda yerini alacak. Safkan spor otomobil segmentinde Aston Martin kimliğinin güçlü temsilcilerinden biri olan Vantage modelinin yeni serisi, keskin hatları, kaslı görüntüsü, güçlü yol tutuşu ve 4 litrelik V8 motoru ile sürüş deneyimini daha keyifli hale getirmeyi hedefliyor.

GENİŞ İÇ KULLANIM ALANI

Yeni Vantage modelinin içi de dışı kadar özenli tasarlanmış. Uzun, akışkan kıvrımların yerini keskin, net çizgilere bıraktığı dinamik ve net hatlara sahip spor otomobil kokpiti, aracın agresif yönüne ortaya çıkartıyor. Yüksek iç mekan teması ve daha alçakta konumlandırılmış sürücü koltuğu derinlemesine bir sürüş deneyimi sunuyor. Döner-basmalı düğme ve kumanda sistemleriyle, dokunsal ve kolay kullanım imkanına da sahip. Aynı şekilde, değiştirilerek üçgen formuna getirilen PRND vites düğmeleri ile başlıca kumanda düğmeleri, net sınırlarla birbirlerinden ayrılıyor. Depolama alanı açısından da oldukça geniş olan iç mekanda, koltukların arkasında kullanıma uygun bir alan ve geniş, iki katlı depolama bölmeleri yer alıyor.

490 Hp GÜÇ ÜRETİYOR

Alt yapısı tamamen yenilenen Vantage’ın kalbi Aston Martin’in yeni 4 litrelik alaşım çift turbolu V8 motoru ile atıyor. Optimum ağırlık merkezi ve dengeli yarı yarıya ağırlık dağılımı için şasede mümkün olduğunca alçak seviyeye ve arkaya yerleştirilen bu yüksek performanslı ve verimli motor, yaklaşık 490 Hp güç ve 685 Nm seviyelerinde tork üretebiliyor.

Vantage 1530 kg boş ağırlığı ile güç-ağırlık ve tork-ağırlık oranlarında oldukça iyi bir performansa sahip.

0-100 3.5 SANİYE

Vantage, gücünü ve torkunu arkaya monte edilmiş sekiz vitesli ZF otomatik şanzıman donanımı ile arka tekerleklere iletiyor. 0’dan 100km/s hızaa 3,5 saniyede çıkabilen ve maksimum yaklaşık 300 km/s hıza ulaşabilen otomobil, Dinamik Stabilite Kontrolü ve Dinamik Tork İletimi gibi kapsamlı dahili elektronik sistemleriyle maksimum kontrol ve sürüş keyfi sağlıyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar