omega

Apollo 11’e Özel Tasarım

1969 yılında Ay’a ilk iniş, dünyayı değiştiren birçok an yaşanmasına vesile oldu. Ünlü sözlerden tozlu ayak izlerine kadar, birçok yönüyle zihinlerden silinmeyen bir görevdi bu. Apollo 11’in 50. yıl dönümünde Omega, bu ikonik anların şerefine yeni bir Speedmaster Limited Edition saati tanıtıyor.

18 ayar Moonshine altın olarak bilinen yeni malzemenin kullanımıyla, Speedmaster, ruhunu günümüzde de koruyor. Patent bekleyen bu çok özel yeni alaşım, geleneksel sarı altına göre daha soluk bir tona ve zamanla solmaya karsı da daha yüksek dirence sahip. Saatin yüzeyinde, tasarımın genelinde 18 ayar Moonshine altın vurgusu dikkat çekiyor.

Buzz Aldrin, Ay yüzeyine ulaşmak için Kartal’dan inerken kolunda OMEGA Speedmaster saat vardı. O an bu saat, Ay’da kullanılan ilk saat oldu. Bu yeni Limited Edition modelin saat 9 pozisyonundaki alt kadranında, Buzz’ın 18 ayar Moonshine altın plaka üzerine işlenen görüntüsünü kullanıyor. Saat 11 pozisyonundaki saat indeksi, Apollo 11 görevinin şerefine, diğerlerinden ayrı olacak şekilde 18 ayar Moonshine altından 11 sayısını içeriyor.

Kasa arkasında, Ay yüzeyi dokusuna sahip siyah kaplamalı plaka üzerine lazerle işlenmiş bir astronot ayak izi görülüyor. “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözleri, altın kaplamalı harflerle bu saatin kasa arkasında yazılı.

Bu Limited Edition koleksiyonda yalnızca 6969 adet saat üretildi. Saate sahip olma ayrıcalığı yaşayanlar, saatin benzersiz numarasını kasa arkasında siyah renkte işlenmiş şekilde görebilecek.

Astronot Kiti

Saat, toka üzerinde vintage Ω logosuna sahip parlak-mat metalik kordonla sunuluyor. Bu tasarım, 4 nesil Speedmaster (ST 105.012-65) kordonundan ilham alıyor. Ancak bu yeni Limited Edition, kullanıcının kendine özgü görevi için çok özel başka bir seçeneğe sahip. NASA stilindeki sunum kutusunun içinde, siyah ağaç mantarı kaplamalı ek bir Velcro kayış bulunuyor. Bu yenilikçi tasarım, Apollo görevlerindeki “koruyucu kapak” yapısına gönderme niteliğinde. Mantarla kaplanan bu fiberglas yapı, Kumanda Modülü üzerine eldiven gibi geçiyor ve Satürn V roketi mürettebatını fırlatma sırasında oluşan aşırı ısıdan koruyordu. Kutuda ayrıca iki adet görev arması (50th Anniversary / Apollo 11), iki işlemeli plaka (iniş yeri koordinatları / iniş yeri ve saati) ve bir kayış değiştirme aracı bulunuyor. Hepsinden önemlisi de, Ay modülü seklindeki stand.