Legacy Machine Perpetual, 2015 yılında kırmızı altın ve platinum modelleri ile üretimi başlanmış, daha sonrasında beyaz altın modeli üretilmişti. Şimdi ise yalnızca 50 adet üretilecek olan titanyum kasa ile geri dönüyor.

Türkçe’de Sonsuz Doğru Takvimli Saat olarak bilinen mekanizmaya sahip saatin yapımında marka, bağımsız saat tasarımcısı Stephen McDonnell ile çalıştı.

Saatin en ilgi çekici özelliği, her ayın gün sayısını hesaplayabilen yeni bir mekanizmaya sahip olması. Kasa genişliği 44 milimetre ile sabit tutulan saatin kadranı için metalik yeşil renk tercih edilmiş. Saatin ön yüzünden mekanik aksam detayları ve üzerindeki büyükçe kasnak net bir biçimde görülebiliyor.

Sonsuz Doğru Takvim mekanizmasında, geleneksel olarak kullanılan büyük levye yerine ”mekanik işlemci” adı verilen patenti beklenen sistem kullanılmış.

Normalde bu tip saatler hesabı her ayı standart 31 gün olarak hesaplayıp, gün eksiltme yoluna gidiyor. Değişikliklerden biri de tam olarak burada. Saat hesabı gün eksilterek ayarlamak yerine, her ayı standart 28 günden hesaplayarak gün ekleme yoluyla daha doğru hesap yapabiliyor.

Aynı şekilde artık yıl hesabında da kullanılan bu mekanizma ayların geçişlerinde bir hata olmasına engel oluyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar