Cartier Privé

100 Parça ile Sınırlı: Cartier Privé

Cartier’nin yeni erkek saat koleksiyonu Cartier Privé, 2015’te Crash ve 2017’de Tank Cintrée’nin yeniden yorumlanmasının ardından Masion de Cartier’nin ikonik modelleriyle farklı erkek saat şekillerini kutlamaya devam ediyor. Cartier bu yıl bu efsanevi saat şeklini, yeniden tasarlanmış bir akrep ve yelkovan modeli ve iskelet çift zaman dilimiyle kutluyor. 100 parçayla sınırlı Cartier Privé, tüm modelleriyle saat estetiğini yeni bir boyuta taşımayı hedefliyor.

Başlangıç Noktası; Bir Vizyonerin Saati

Cartier, bu yıl odak noktasını en eski kol saati modelleri arasında yer alan Tonneau’ya çeviriyor. 1904 yılında tasarlanan Santos de Cartier’nin ardından 1906’da tasarlanan Tonneau, yuvarlak cep saatleri geleneğini bir kez daha sınanmaya tabi tutmuştu. Varil anlamına gelen Tonneau, model için enteresan bir isim seçimi gibi gelebilir.

Bu isim, o zaman da aslında tuhaf bulunmuş. Saat hem güçlü hem de sade bir şekilde tasarlanmış. Kadran, dikdörtgen ve ovalin tam kesişim noktasında yer alırken kasa, hafif kıvrımlarıyla bileğe daha iyi oturmasını sağlıyor. Marka, birçok saatin altından yapıldığı bir çağda,Tonneau’yu avangart estetik anlayışını vurgularcasına platin kaplayarak farklı bir tasarım yoluna gitmiş. Çerçeve kulaklarını süsleyen “vis armurier” stili tüp vidalar, 1910’larda bile ayrıntıya verilen önemi gösteriyor. Sade ve doğal bir materyal olan deri kayışı değerli taşlarla bir araya getiren Louis Cartier, saatin güzelliğine bu sadelikle vurgu yapmış. Modern görünümlü saat, o dönem ortaya çıktığı dönemde oldukça beğenilmişti.

Cartier Tonneau

Pembe altın ya da platin iki braket, bileğin dış hatlarını takip eden, kıvrımlı diktörgen şekili oluşturuyor. Romen rakamları, tren hattı şeklindeki imleçler, kurma kolu üstündeki kabaşon, deri kayış, çerçeve kulaklarındaki vidalar; detaylı saat işçiliğini Tonneau’da kendini gösteriyor. Saatin kesinlikle su geçirmez olması ve birkaç özellik haricinde, orijinal 1906 modeline yadsınamaz ölçüde sadık kalınmış.

Tonneau’nun bezeli, plakada herhangi bir çıkıntı ya da kesinti olmaksızın tek bir bloktan oluşuyor. Dış kenarları ve çerçeve kulakları, saat kasasıyla kesintisiz birleşiyor. Cilalı rodyum kaplı rakamlar, pembe altın versiyonunda şampanya rengi, platin modelde gümüş olmak üzere, kadran arka planıyla kontrast oluşturarak öne çıkıyor. Gerek pembe altın gerek platin olsun, yakut kabaşonla süslenmiş bu 100 parçalık sayılı ve sınırlı edisyonun tüm modelleri, 1917 MC Manufacture kalibreye sahip.

Çift Zaman Dilimli İskelet Mekanizmalı Tonneau

Kıvrımlı bir kasa seçip içine çift zaman dilimi yerleştirmek ve tüm işleyişi tek bir mekanizmada, yani 9919 MC kalibresinde gerçekleştirmek ve dişli takımını bir hatta oturtmak o kadar kolay bir işlem değil aslında. Orijinal şekle sadık kalmak için iki karmaşık görev gerekiyordu; ilk olarak saat kasasının uzatılmış formunu koruyabilmek için dişli takımının tüm çarkları saat 12 ve 6 arasında hizalanmak zorundaydı. Ardından mekanizmanın şekli modifikasyondan geçerek, Tonneau saat kasasının kıvrımlı dış hatlarına oturacak şekilde kıvrımlı hale getirildi. Dişli takımı, yay tamburunun ve eşapman çarkının üzerinde açılı bir kesime sahip.

Son olarak, estetik tutkusuyla, faydalı olanı keyifli olanla birleştiren etkileyici bir ekran yaratmak için iki saat dilimi bir araya getirilmiş. Saati iskelet köprülerde okumak oldukça kolay; ikinci saat dilimi ise saat 4 pozisyonunda kola basarak ve bir saatlik atlamalarla ayarlanıyor.

Saat modeli, pembe altın ve platin versiyonları ile sınırlı ve sayılı olan 100 parçalık edisyonlarla sunulurken, 20 sayılı parça ise baget kesimli elmasa oturtulmuş platin serisinde yer alıyor.